Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
A component of the Billings power motion sectional, the Billings leather right arm power motion chair features an updated classic club seating design. The track arm features a unique fold-over padding that offers comfort, while stitched details on the sides and back give the piece a unique look. Smooth power motion reclines the seat while the headrest pops up for support.
Features
| Power Footrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 27.5 in and 69.85 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (1) Tight back with pop-up headrest |
| Companion Skus | 8330RO, 8336RO, 8355RO and 8360RO |
| Date Introduced | April 2025 |
| Division | Upholstery |
| Leather | 369-200 |
| Leather Shown | 369-200 |
| Motion Type | Powered |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 40.5 |
| Product Name Search | Billings Leather Right Arm Power Motion Chair |
| Product Type | Right Arm Power Motion Chair |
| Productionplant | Plant 12 |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22.75 in and 57.79 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 184.0 |
| Total Shipping Weight | 184.0 |
| Website Material | Leather |
| Transitional style | Yes |
| Padded track arm | Yes |
| Stitch detail | Yes |
| Power footrest | Yes |
| Block feet | Yes |
| Tight back | Yes |
| Wall-away recline | Yes |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Cubes | 33.26 |
Reviews
There are no reviews yet.