Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Bliss armless power motion chair features a stitched flange detail offering tailored style. A deep seat and back provide incredible comfort while hidden controls smoothly recline the chair. Part of the Bliss motion sectional, this chair is not a standalone design.
Features
| Power Footrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Back Pillow | (1) Tight back with pop-up headrest |
|---|---|
| Companion Skus | B432RO, B435RO, B436RO and B455RO |
| Fabric | 1513-444 |
| Fabric Shown | 1513-444 |
| Motion Type | Powered |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 31 |
| Overall Product Width | 33 |
| Product Type | Armless Power Motion Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Website Material | Fabric |
| Tight back | Yes |
| Hidden feet | Yes |
| Flange detail | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Power footrest | Yes |
| Wall-away recline | Yes |
| Cubes | 26.77 |
| Shipping Weight | 134.9 |
| Total Shipping Weight | 134.9 |
| Qty On Hand | |
| Depth | 44 in (111.76 cm) |
| Height | 31 in (78.74 cm) |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–fvrRIpke–/ufur76w6wkwjmfs4lapc.pdf |
| Marketing Labels | Bliss PM Sectional_B43.pdf |
| Width | 33 in (83.82 cm) |
| Productionplant | Fully Made |
| $modifiedat | 20250424095321 |
Reviews
There are no reviews yet.