Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Germain right arm loveseat delivers a rich look with its clean, transitional design. With a sloped arm and plush cushions, it offers unprecedented comfort. Subtle and sophisticated, the welting highlights the fine quality of the upholstery. Blendown throw pillows add a finishing touch.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Com | 18.3 |
| Cubes | 62.95 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Date Introduced | April 2016 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Germain Fabric Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 36 |
| Overall Product Width | 66 |
| Product Name Search | Germain Fabric Left Arm Loveseat |
| Product Type | Left Arm Loveseat |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 24.5 in and 62.23 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 120.0 |
| Total Shipping Weight | 120.0 |
| Website Material | Fabric |
| This frame can be used as a stand-alone item upon request. | Yes |
| Companion Skus | B2630, B2632, B2637, B2638 and B2641 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–yqQGaq2F–/uussmmnjbbqoomq9himv.pdf |
Reviews
There are no reviews yet.