Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
A generous silhouette defines the comfort statement of the Moretti left arm loveseat. The back curves to form an embracing arm and plush profile. A deep seat cushion and back pillows craft a luxe style. This loveseat can be used alone or as part of the Moretti sectional.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 21.50 in and 54.61 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (2) Knife-edge weltless with topstitch |
| Com | 17.2 |
| Cubes | 66.57 |
| Date Introduced | October 2023 |
| Division | Upholstery |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Moretti Sectional.pdf |
| Overall Product Height | 31.00 |
| Overall Product Width | 77.50 |
| Product Name Search | Moretti Fabric Left Arm Loveseat |
| Product Type | Left Arm Loveseat |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 23.00 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 18.50 in and 46.99 cm |
| Shipping Weight | 142.0 |
| Total Shipping Weight | 142.0 |
| Website Material | Fabric |
| Companion Skus | N1430, N1441Y and N1460Y |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–Af-BWver–/dsppdtyt758irtplyex4.pdf |
Reviews
There are no reviews yet.