Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Sylvio corner chair showcases deeply lush cushions and sumptuous rounded forms that create a comfortable chair design. A lofty seat cushion fits perfectly over the shaped base while the back curves slightly for a cozy fit. The chair can stand alone or be used as part of the Sylvio sectional.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Created | 10/23/2024 |
|---|---|
| Cubes | 45.31 |
| Fabric | 1614-100 |
| Fabric Shown | 1614-100 |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 32.00 |
| Overall Product Width | 45.00 |
| Product Type | Corner Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 30.00 in and 76.2 cm |
| Seat Height | 17.75 in and 45.09 cm |
| Shipping Weight | 121.0 |
| Total Shipping Weight | 121.0 |
| Hidden feet | Yes |
| Modern style | Yes |
| Tight back | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Companion Skus | N1030, N1035 and N1036 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–Cpv83_xZ–/qipky3o6lqjowm9nlx4c.pdf |
| Marketing Labels | Interiors-Sylvio-Sectional.pdf |
| Website Material | Fabric |
| Com | 10 |
| Depth | 45.00 in (114.3 cm) |
| Height | 32.00 in (81.28 cm) |
| Width | 45.00 in (114.3 cm) |
| $modifiedat | 20241023023021 |
Reviews
There are no reviews yet.