Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Casual comfort meets cool modern style in the Nest sectional. Deep, luxurious seating and sumptuous down cushions beckon. Clean lines and generously wide track arms create a distinctly modern silhouette. Stitched flanged edges add a subtle nuance to this stylish but understated sectional group.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22 in and 55.88 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (3) Fiber, Box-edge border with 1/4″ flange |
| Chaise Depth | 68.5 in and 173.99 cm |
| Cubes | 135.46 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Fabric | 1301-010 |
| Fabric Shown | 1301-010 |
| Kitted Skus | P3337A, P3342A |
| Marketing Labels | Nest Plush Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 125.5 |
| Pieces Shown | P3337A Nest Right Arm Chaise and P3342A Nest Left Arm Loveseat |
| Product Type | Sectional |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 24 in and 60.96 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 250.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 250.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Individual components can also stand alone | Yes |
| Casual modern style | Yes |
| Down cushions | Yes |
| Hidden feet | Yes |
| Wide track arms and stitched flanged edges | Yes |
| Companion Skus | P3300A, P3330A, P3332A, P3338A and P3341A |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–yqDeIQm2–/nd8zer8b9fqrxqbqmcng.pdf |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Sectional Skus | P3337A and P3342A |
| Qty On Hand | |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Depth | 38.5 in (97.79 cm) |
| Height | 33 in (83.82 cm) |
| Width | 125.5 in (318.77 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.