Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Striking design comes from an open weave crafted of twisted rope in Driftwood finish on the Paloma outdoor chair. But the pattern isn’t just about style; it also provides a comfortable frame for outdoor lounging, with a deep seat cushion and a back pillow. Woven over an aluminum base, this wingback design is made for the outdoors but is beautiful enough for interiors.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Ba | 26 in and 66.04 cm |
| Back Pillow | (1) Knife-edge without welt |
| Com | 2.6 |
| Cubes | 37.27 |
| Date Introduced | October 2022 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 6063-000 |
| Fabric Shown | 6063-000 |
| Frameonlysku | O6903F |
| Furniturecoveringraphite | C6903O |
| Furniturecoverinlightgrey | C6903BO |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 44.5 |
| Overall Product Width | 29 |
| Product Name Search | Paloma Outdoor Chair |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Plant 6 |
| Qty On Hand | 10 |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 18 in and 45.72 cm |
| Seat Height | 20 in and 50.8 cm |
| Seat Width | 26 in and 66.04 cm |
| Shipping Weight | 85.0 |
| Total Shipping Weight | 85.0 |
| Website Material | Fabric and Woven |
| Qty On Hand |
Reviews
There are no reviews yet.