Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
A Quarry smooth textured finish on the glass-reinforced concrete top perfectly complements the teak legs for the Rochelle outdoor console table. Angled legs move to the outside of the top, as they also support a lower slatted shelf for more storage options.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 20.25 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – Weathered Teak |
| Furniturecoveringraphite | C4911O |
| Furniturecoverinlightgrey | C4911BO |
| Kitted Skus | X04911, X04911T |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | X04911 Rochelle Console Table Base and X04911T Rochelle Console Table Top |
| Product Type | Console Table |
| Roomtype | Outdoor |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 259.7 |
| Total Shipping Weight | 259.7 |
| Website Material | Concrete and Wood |
| All metal parts are stainless steel | Yes |
| Anti-tip kit and instruction sheet | Yes |
| Glass-reinforced concrete table top in smooth Quarry finish with solid teak base in Weathered Teak finish | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Base has four splayed legs and stretchers | Yes |
| Stainless steel adjustable glides | Yes |
| Depth | 17.00 in (43.18 cm) |
| Height | 34.00 in (86.36 cm) |
| Overall Product Height | 34.00 |
| Overall Product Width | 68.00 |
| Qty On Hand | 13 |
| Width | 68.00 in (172.72 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.