Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Loggia cocktail table makes a play for modern styling with a combination of convex and concave shapes. Crafted of resin with a wood grain pattern, the table has the appearance of a bowl resting within straight-lined supports. A shallow basin top adds a soft curve, with the entire design finished in Aria.
Product Details
| Cubes | 33.94 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 345 Aria |
| Introductions | NewAll and NewLiving |
| Motion Type | With Casters |
| Newintroductions | New |
| Overall Product Height | 17.50 |
| Overall Product Width | 48 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Cocktail Table |
| Program | Loggia |
| Roomtype | Living |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 148.9 |
| Total Shipping Weight | 148.9 |
| Website Material | Resin and Wood |
| Heavy duty casters | Yes |
| Cast resin cocktail table with wood grain texture in Aria finish | Yes |
| Qty On Hand | |
| Depth | 48 in (121.92 cm) |
| Height | 17.50 in (44.45 cm) |
| Width | 48 in (121.92 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.