Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Loggia buffet patterns contrast and dimension with stunning fluting on its three push-to-open doors. Finished in Aria, the case sits on a plinth base and supports a wooden top with rounded corners. The doors open to reveal adjustable shelves and a center drawer.
Product Details
| Cubes | 38.93 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 345 Aria |
| Introductions | NewAll |
| Newintroductions | New |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 72 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Buffet |
| Program | Loggia |
| Roomtype | Dining and Living |
| Shipping Weight | 306.2 |
| Total Shipping Weight | 306.2 |
| Website Material | Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Four adjustable shelves and one fixed shelf | Yes |
| Grommets and vents | Yes |
| Plinth base | Yes |
| Wire-brushed oak in Aria finish | Yes |
| Three push-to-open, scalloped-front doors | Yes |
| Suitable for use with TV | Yes |
| One interior pull-to-open, soft-close drawer with silver insert | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Qty On Hand | 0 and DC 11 |
| Width | 72 in (182.88 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.