Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Loggia bench offers a hallmark of the entire collection with a softly sloping seat. Performance upholstery continues to the wood base in Aria finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 6.8 |
|---|---|
| Fabric | B163 |
| Fabric Shown | B163 |
| Finish Shown | WDF – 345 Aria |
| Introductions | NewAll and NewLiving |
| Newintroductions | New |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 18 |
| Overall Product Width | 24 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Bench |
| Program | Loggia |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Shape | Oval |
| Shipping Weight | 33.0 |
| Total Shipping Weight | 33.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Tack glides | Yes |
| Fully upholstered top with wire-brushed oak base in Aria finish | Yes |
| Performance Fabric: B163 | Yes |
| Depth | 18 in (45.72 cm) |
| Height | 18 in (45.72 cm) |
| Qty On Hand | |
| Width | 24 in (60.96 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.