Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Circles and squares make the perfect shape in the Micah cocktail table. The sides offer open circles while the center panel meets the sides with its own half-circles at each end. Fashioned in a Black Truffle finish, the result is a stunningly modern geometric design.
Product Details
| Cubes | 33.6 |
|---|---|
| Finish Sample Available | SAMPLE AVAILABLE |
| Finish Shown | WDF – Black Truffle |
| Overall Product Height | 17 |
| Overall Product Width | 62 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 180.8 |
| Total Shipping Weight | 180.8 |
| Website Material | Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Wire-brushed, quartered white oak in Black Truffle finish | Yes |
| Base has center lengthwise support panel with half circle cutout at each end where it meets the end support panels | Yes |
| End support panels have oval cutout in center | Yes |
| Depth | 38 in (96.52 cm) |
| Height | 17 in (43.18 cm) |
| Width | 62 in (157.48 cm) |
| Qty On Hand | 59 |
Reviews
There are no reviews yet.