Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Bernhardt Interiors offers an eclectic array of artistic tables with a distinctly modern styling. Crafted from quartered white oak and maple veneers, the Oldham cocktail table pairs contrasting finishes in a harmonious design. The interior is finished in a smooth White Plaster, while the exterior is presented in Rustic Gray. The open design features a fixed shelf for additional storage and display.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 25.64 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – Rustic Grey and WDF – White Plaster |
| Overall Product Height | 18 |
| Overall Product Width | 54 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 119.0 |
| Total Shipping Weight | 119.0 |
| Website Material | Wood |
| One fixed shelf | Yes |
| Rustic Gray finish on exterior | Yes |
| White Plaster finish on interior | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Quartered white oak and maple veneers with open front-to-back and side-to-side feature | Yes |
| Depth | 30 in (76.2 cm) |
| Height | 18 in (45.72 cm) |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Qty On Hand | 8 |
Reviews
There are no reviews yet.