Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Catalina console table combines unique materials with inspired design. The interplay of curves and rectangular shapes creates an artistic feel. For a striking contrast, the sculptural cast aluminum base features a textured graphite finish, while the maple veneered top is finished in smooth white plaster. The top appears to hover above the base, adding to the unique character of this dynamic piece.
Product Details
| Cubes | 21.75 |
|---|---|
| Finish Shown | MTF – Graphite and WDF – White Plaster |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 64 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Console Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 170.0 |
| Total Shipping Weight | 170.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Anti-tip kit | Yes |
| Maple veneered top in White Plaster finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Cast aluminum base in Graphite finish | Yes |
| Depth | 14 in (35.56 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Qty On Hand | 38 |
| Width | 64 in (162.56 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.