Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Loggia nightstand patterns contrast and dimension with stunning fluting on its three drawer fronts. Finished in Aria, the case sits on a plinth base and supports a wood top with rounded corners. The drawers feature metal tab pulls finished in Laurion. A two-port A+C USB charging unit is also included.
Product Details
| Cubes | 17.2 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 345 Aria |
| Introductions | NewAll |
| Newintroductions | New |
| Overall Product Height | 28 |
| Overall Product Width | 33.25 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Loggia |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 175.3 |
| Total Shipping Weight | 175.3 |
| Website Material | Wood |
| Anti-tip kit | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Plinth base | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Three scalloped-front drawers with stainless steel tab pulls in Laurion finish | Yes |
| Two-port A+C USB Charging unit | Yes |
| Wire-brushed oak in Aria finish | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 28 in (71.12 cm) |
| Qty On Hand | |
| Width | 33.25 in (84.45 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.