Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Simple lines craft unique shapes for the Loggia arm chair. Each form for the back, sides and seat fit together perfectly, uniting for a comfortable modern design. Exposed wood legs are in the Aria finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.63 in and 62.56 cm |
|---|---|
| Cubes | 27.38 |
| Fabric | B161 |
| Fabric Shown | B161 |
| Finish Shown | WDF – 345 Aria |
| Introductions | NewAll |
| Newintroductions | New |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 24 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Loggia |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19.50 in and 49.53 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | Between Arms in front: 21 in |
| Shipping Weight | 89.8 |
| Total Shipping Weight | 89.8 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Performance Fabric: B161 | Yes |
| Tack glides | Yes |
| Upholstered seat and back with exposed wire-brushed oak legs in Aria finish | Yes |
| Depth | 27.13 in (68.91 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Qty On Hand | 60 and DC 28 |
| Width | 24 in (60.96 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.