Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Back Pillow | (1) Tight back |
|---|---|
| Cubes | 35 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1513-CS3 |
| Fabric | 1513-022 |
| Fabric Shown | 1513-022 |
| Featuredwaysku | P3113SA |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Optionlink | P3113S |
| Overall Product Height | 29.75 |
| Overall Product Width | 41.00 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 16.75 in and 42.55 cm |
| Seat Height | 16.75 in and 42.55 cm |
| Shipping Weight | 112.0 |
| Total Shipping Weight | 112.0 |
| Website Material | Fabric |
| Com | 9.9 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Depth | 41.00 in (104.14 cm) |
| Height | 29.75 in (75.56 cm) |
| Width | 41.00 in (104.14 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.