Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Cortina fabric power motion chair offers a soft modern design with angled track arms and straight lines. The tailored style is completed with a tight back and a single seat cushion. Controls on the arm, including a USB port, create a smooth recline and move the headrest up for an even more comfortable seat.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 25.5 in and 64.77 cm |
|---|---|
| Ba | 22.5 in and 57.15 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back with pop-up headrest |
| Cubes | 25.67 |
| Fabric | 1306-110 |
| Fabric Shown | 1306-110 |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Motion Type | Powered |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 31.5 |
| Overall Product Width | 32.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Power Motion Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 21.5 in and 54.61 cm |
| Seat Height | 20.5 in and 52.07 cm |
| Shipping Weight | 149.5 |
| Total Shipping Weight | 149.5 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Seat Width | 22.5 in and 57.15 cm |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Depth | 41.5 in (105.41 cm) |
| Height | 31.5 in (80.01 cm) |
| Width | 32.5 in (82.55 cm) |
| Block feet | Yes |
| Modern style | Yes |
| Tight back | Yes |
| Track arm | Yes |
| Productionplant | Fully Made |
| $modifiedat | 20221019014638 |
Reviews
There are no reviews yet.