Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
The Foster chair brings comfortable support with an air of traditional grandeur. The plush cushions invite relaxation, while rolled arms and wide bun feet exude refinement. With its fine upholstery and gracious scale, this chair offers grand but livable style.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 26 in and 66.04 cm |
|---|---|
| Ba | 23 in and 58.42 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge border with welt |
| Com | 13.1 |
| Cubes | 59.72 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Date Introduced | July 2018 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Featuredwaysku | B5172A|B5172G |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 39 |
| Overall Product Width | 46 |
| Product Name Search | Foster Fabric Chair |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 18.5 in and 46.99 cm |
| Shipping Weight | 85.0 |
| Total Shipping Weight | 85.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 23 in and 58.42 cm |
| Box-edge pillow | Yes |
| Rolled arm | Yes |
| Round feet | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Throw pillow included | Yes |
| Welt detail | Yes |
| Traditional style | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.