Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Sinuous curves and luxurious upholstery give the Elle left arm loveseat a cloud-like softness. Inspired by the traditional kidney shape, the encircling back sweeps around to create a sheltering effect. This loveseat is meant to be used as part of the Elle sectional.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Back Pillow | (1) Tight back |
|---|---|
| Com | 8.9 |
| Cubes | 66.41 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Date Introduced | April 2023 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Featuredwaysku | P1542A |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Elle Plush Sectional.pdf |
| Overall Product Height | 32.00 |
| Overall Product Width | 69 |
| Product Name Search | Elle Fabric Left Arm Loveseat |
| Product Type | Left Arm Loveseat |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 25.50 in and 64.77 cm |
| Seat Height | 16.75 in and 42.55 cm |
| Shipping Weight | 110.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 110.0 |
| Website Material | Fabric |
| Companion Skus | P1541 and P1560 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–SkBdgReP–/iytxly08g5qjklo34rst.pdf |
Reviews
There are no reviews yet.