Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Enjoy thick cushions and the soft look of our Tarleton furniture line in a loveseat size. This smaller sofa creates relaxing comfort for any sized space while the wide cushions and low arms give you plenty of room to socialize. The wave-shaped arm and pitched back create an inviting profile. Seams on the front of the arms help showcase the richness of the upholstery. Turned wood legs provide an elegant final touch.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Ba | 52.5 in and 133.35 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Knife-edge with welt |
| Cubes | 88.81 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 2050-CS5 |
| Date Introduced | October 2015 |
| Division | Upholstery |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | 2050-011 |
| Fabric Shown | 2050-011 |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 39.5 |
| Overall Product Width | 69.5 |
| Product Name Search | Tarleton Fabric Loveseat |
| Product Style | Traditional |
| Product Type | Loveseat |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 25 in and 63.5 cm |
| Seat Height | 21 in and 53.34 cm |
| Seat Width | 52.5 in and 133.35 cm |
| Shipping Weight | 140.0 |
| Total Shipping Weight | 140.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| English arms. | Yes |
| Multiple cushions. | Yes |
| Three throw pillows. | Yes |
| Exposed turned legs. | Yes |
| Optionlink | B4265 and B4265Y |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
Reviews
There are no reviews yet.