Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Clean lines and graceful curves blend modern and traditional shaping for the Ventura sectional. The arms gently swoop from a tall back and then take a straight line to the floor. Deep seat cushions and box-edge bordered back pillows provide the ultimate in comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge border with topstitch |
|---|---|
| Com | 13.8 |
| Cubes | 37.63 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1501-C32 |
| Featuredwaysku | P3532A |
| Marketing Labels | Ventura Fabric Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 34.50 |
| Overall Product Width | 40.25 |
| Product Type | Corner Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 22.75 in and 57.79 cm |
| Seat Height | 17.25 in and 43.81 cm |
| Shipping Weight | 89.0 |
| Total Shipping Weight | 89.0 |
| Website Material | Fabric |
| Fabric | 1501-012 |
| Fabric Shown | 1501-012 |
| Companion Skus | P3530A, P3535A, P3536A, P3537A, P3538A, P3540A, P3541A and P3542A |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–li-FHJA4–/nsibgh99zqeltnbqzwue.pdf |
| Optionlink | P3532 and P3532Y |
| Finish Shown | WDF – 664 Java – Cerused |
| Depth | 40.25 in (102.23 cm) |
| Height | 34.50 in (87.63 cm) |
| Width | 40.25 in (102.23 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.