Proudly Canadian Owned. Canadian Made Furniture and Beautiful Imported Peices from the Finest Sources Around the World
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 25.00 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Ba | 25.50 in and 64.77 cm |
| Back Pillow | (1) Box-edge border with welt |
| Col | 105.7 |
| Cubes | 29.9 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #9 Luxe Leather Cushion |
| Date Introduced | October 2023 |
| Division | Upholstery |
| Featuredwaysku | 352SLO |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Optionlink | 3502SL |
| Overall Product Height | 33.00 |
| Overall Product Width | 35.50 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Ventura Leather Swivel Chair |
| Product Type | Swivel Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SCLE9 – Insert |
| Seat Depth | 34.75 in and 88.27 cm |
| Seat Height | 17.00 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 97.0 |
| Total Shipping Weight | 97.0 |
| Website Material | Leather |
| Leather | 324-222 |
| Leather Shown | 324-222 |
| Motion Type | Swivel |
| Seat Width | 25.5 in and 64.77 cm |
| Instock | Yes |
| Qty On Hand | 79 |
Reviews
There are no reviews yet.